Obsah
Životní situace
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Uznání předchozího vzdělání
3. Pojmenování (název) životní situace
Uznání předchozího vzdělání
4. Základní informace k životní situaci
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
V případě nezletilého žáka podává žádost jeho zákonný zástupce; součástí žádosti zákonného zástupce musí být souhlas žáka.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
- Ukončené vzdělání ve střední škole, konzervatoři nebo vyšší odborné škole v České republice nebo v zahraničí, které je doloženo dokladem o jeho úspěšném ukončení (závěrečné vysvědčení, výuční list, maturitní vysvědčení, vysvědčení o absolutoriu apod.) pro uznání uceleného dosaženého vzdělání, nebo
- absolvování pouze některých ročníků těchto škol či jiné vzdělávání doložené vysvědčením, osvědčením či jiným dokladem pro uznání částečného vzdělání, nebo
- v případě vzdělání dosaženého v zahraniční škole lze za ucelené dosažené vzdělání považovat pouze vzdělání doložené dokladem o jeho úspěšném ukončení opatřeným nostrifikační doložkou či potvrzením o rovnocennosti ve smyslu § 108 a 108a zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 12/2005 Sb., o podmínkách uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných zahraničními školami.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Musíte podat písemnou žádost řediteli školy, v jehož kompetenci [v souladu s § 70 nebo § 100 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů] je toto rozhodnutí.
8. Na které instituci životní situaci řešit
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádost musíte doložit příslušnými doklady (doklad o dosaženém vzdělání, v případě nutnosti učební dokumenty absolvovaného vzdělání či jiný podklad, ze kterého lze obsah dosaženého vzdělání zjistit apod.).
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
V případě, že žádost neobsahuje nezbytné náležitosti nebo není doložena nezbytnými doklady, vyzve ředitel školy žáka (studenta) k doplnění žádosti a zároveň jej upozorní, že pokud nebude žádost ve stanovené lhůtě doplněna (např. pokud nebude doložen doklad o dosaženém vzdělání), bude ředitel školy nucen rozhodnout o zamítnutí žádosti (viz správní řád).
V dalším řízení pak ředitel školy posoudí obsah a rozsah absolvovaného vzdělání žáka (studenta) ve vztahu k současnému studijnímu či učebnímu oboru, případně ověří znalosti žáka (studenta) z předchozího vzdělání rozdílovou zkouškou.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
O odvoláních se rozhoduje v souladu s § 165 odst. 2 a § 183 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
28. Popis byl naposledy aktualizován
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.